SCHRONISKO GÓRSKIE NA LUBANIU

Głównym założeniem naszego projektu jest stworzenie modelu schroniska górskiego, który jest dialogiem pomiędzy otaczającą go naturą a człowiekiem.

Prymitywne konstrukcje górskie tj. szałasy czy bacówki, były konstruowane tak, by nieznacznie uwypuklić swoją obecność w przyrodzie a odpowiednio chronić przed różnymi warunkami atmosferycznymi.

Naszą ideą jest płynne przejście pomiędzy przyrodą a eksploatacją przyrody przez człowieka.. Wykorzystując znaczne obniżenie terenu tuż przed wzniesieniem z ruinami poprzedniego schroniska, nasza bryła unosi się, by wreszcie na szczycie oraz z widokiem na Tatry wznieść się i zamknąć w trójkątny, zaoblony kształt – nawiązujący do gór.

Koncepcja.

Bryła budynku składa się z 4 mniejszych a pomiędzy każdą tworzą się meandry, z systemem odprowadzania deszczówki oraz z terenem zielonym dla dzieci. Idąc od strony Krośnicy zielonym szlakiem, tuż pod szczytem, ukazuje się bryła, która jest wydłużeniem terenu. Dzięki nowoczesnym technologiom parametryzacji konstrukcji stropu, zostanie on wykonany w całości z drewna lokalnego z prefabrykowanych materiałów.  Zaczynając od najbardziej zbliżonego do trójkąta – łuku (południowa elewacja), zmniejszają się one, tworząc bardziej zaoblone kształty i wpisując się w obniżony teren od strony pola namiotowego. Główny budynek schroniska z publiczną toaletą oraz jadłodajnią, znajduje się tuż przy Samorodach, wokół których biegnie taras, prosto z jadłodajni. W kolejnych budynkach umiejscowione są pokoje gościnne, wypożyczalnia wraz z przechowalnią sprzętu, serwisowania, czy garaż przeznaczony na auto terenowe oraz skuter.

INWESTOR – SCHRONISKO GÓRSKIE NA LUBANIU
ADRES : LUBAŃ
PROJEKT WYKONYWANY W 2020 ROKU
TOMASZ KARPOWICZ 
ANNA PACH RUDNICKA
RADOSŁAW STANDARA 
IGA NOWACKA
JULIA SELIMOVA